Neden Python:

Noktalı virgülden kurtuluyoruz… satır sonlarında herhangi bir sonlandırma işleci kullanamdan daha sade yazım kuralları olan python ücretsiz programlama dilini kullanmak istemez misiniz ?

Yapay Zeka, GUI, Web programcılığı ve diğer bir çok alanda zengin kütüphanelere sahip olan python dili gün geçtikçe dünya üzerinde kullanılan diller arasında en üst sıralarda yer almaktadır. Sadece masaüstü değil aynı zaman mobil programlamada yapabileceğiniz python dilini blogumuzda incelemeye başlıyoruz…

İlk kodlarınızı yazmak bunları test etmek için bilgisayarınıza herhangi bir programlama derleyicisi , dağıtımı ve editörü kullanmanız gerek YOK! Size bir internet tarayıcısı üzerinden örneğin Chrome’dan google arama motoruna girerek “colab” diye aratırsanız karşınıa google’un ücretsiz GPU destekli uzak sunucu hizmeti yardımınıza koşuyor. Peki Colab nasıl çalışıyor google tarafından python dilini kullanmak için örneğin amerikadaki bir bilgisayar size tahsis ediliyor orada python ile ilgili herşey kurulmuş sizlere hazır bir şekilde kullanım imkanı vermektedir. Burada kendibilgisayarınızda uzun sürecek makine öğrenmesi projelerinizi dakikalar içinde yapabileceksiniz.

Şimdi Colab ı açarak yeni not defteri ardından açılan Hücreye ;

print(“merhaba python”) yazarak sol tarafında çalıştır butonuna basın…

evet ilk kodumuzu yazıp çalıştırmış olduk 🙂

Python ve python ortamları hakkında yazılarım devam edecek…