Pardus gibi milli işletim sistemlerinin önemi gün ve gün artmakta yazılım ihtiyacı aynı oranda artmaktadır. Yerlileşmemiz için pardus gibi milli işletim sistemleri için yazılımlar geliştirmeliyiz.

Peki Pardus’ te nasıl yazılım hazırlarım:

Arkadaşlar bildiğiniz üzere pardus ve diğer linux çekirdekli işletim sistemleri için java, c,c++,perl ve python dilleri ile yazılım geliştirebilirsiniz. Benim bu dillerden size önerim python olacaktır.

Neden mi?

Python dili diğer dillerden daha kolay öğrenebileceğiniz gibi daha dinamik bir yapıda olmasıdır. Dinamik havalı ucu bucağı acık bir kelime 🙂 şöyle diyelim esneklik evet böyle daha bize yakın oldu örnek olarak değişkenlerin türleri program içerisinde değiştirebiliyorsunuz. Metinsel değer atadığınız bir değişkene herhangi bir işlem yapmadan sayısal değer aktarabiliyorsunuz. Ayrıca satır sonlarında c,java,c# dillerinde olan noktalı virgüller yok sadece kodları hizalıyorsunuz. hizalama dediğim 🙂 kapsayacakları kod bloklarını soldan sağa doğru hizalıyorsunuz.

Pythonu nasıl öğrenebilirim derseniz 1 hafta evet yanlış duymadınız 1 haftada öğrenebilirsiniz. nasıl öğrenirim sorusuna udemy portalını öneririm. Youtubeda çok kaynak var. (Bu arada udemy ile hiç bir bağımız ve kursumuz bulunmamaktadır. burada amaç sizlere rehber olabilmek)

Pythonun kurulumu linux ve diğer platformlarda sizi zorlamayacaktır. Yazılım editörü IDE olarak pycharm,notpad++ vb. bir çok editör desteklemektedir.

Pythonu biraz kilişe olacak ama geleceği parlak bir dil sadece linux platformlarında da değil web geliştirme alanında da çok iddialı ve daha iddialı olacaktır. Çok yazdım affedin nacizane farkında olabildiğim kadarıyla aktardım saygılarımla.